چسبناک برگزیت انگلیس انتخابات اخبار بین الملل

چسبناک: برگزیت انگلیس انتخابات اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اجتماعی مهلتی که سر نمی‌آید ، آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران

اخبار مربوط به تعطیلی قهوه منزل ها به خاص قهوه منزل های غیرمجاز چند سالی است گاهی ناگهان در رسانه ها پررنگ می شود و به همان سرعت بار دیگر به سمت سردی و خاموشی م

مهلتی که سر نمی‌آید ، آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران

آمار عجیب قهوه منزل های غیرمجاز در تهران/ مهلتی که سر نمی آید

عبارات مهم : ایران

اخبار مربوط به تعطیلی قهوه منزل ها به خاص قهوه منزل های غیرمجاز چند سالی است گاهی ناگهان در رسانه ها پررنگ می شود و به همان سرعت بار دیگر به سمت سردی و خاموشی می رود.

به گزارش مهر، در عرصه ارائه مواد دخانی سه صنف قابل تفکیک هستند: نخست، قهوه منزل های سنتی و قدیمی که از پیش از انقلاب موجود بوده و غالباً در مناطق کارگری مستقر هستند؛ دوم، قلیان سراهایی که در سال های اخیر راه اندازی شده است و محدوده فعالیت آن صرفاً عرضه قلیان است و محل حضور جوانان هستند؛ و سوم، اماکنی با کاربری های دیگر مانند رستوران ها و کافی شاپ ها که با نشانه کسب درآمد بیشتر، مبادرت به عرضه قلیان می کنند.

مهلتی که سر نمی‌آید ، آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران

مدت هاست که عنوان تعطیلی قهوه منزل ها در رسانه ها بازتاب پیدا می کند؛ این تعطیلی ها گاه مشمول بر همه قهوه منزل ها می شود، گاه رستوران هایی که در کنار منوی غذا، قلیان هم عرضه می کنند و گاه فقط تهدیدی است بر قهوه منزل های غیرمجاز.

به عنوان نمونه، سرپرست دادسرای ناحیه ۱۹ تهران، ضمن انتقاد از صنف قهوه منزل داران به لحاظ عدم نظارت بر عرضه قلیان در این واحدها، اظهار داشت: مطابق ماده ۷ قانون کنترل جامع و مبارزه با دخانیات، صرفاً کسانی حق عرضه مواد دخانی را دارند که از وزارت صنعت و معدن مجوز داشته باشند؛ این در حالی است که امروزه در اکثر قهوه منزل ها و رستوران ها از قلیان استفاده می شود بدون آن که از چنین مجوزی برخوردار باشند.

اخبار مربوط به تعطیلی قهوه منزل ها به خاص قهوه منزل های غیرمجاز چند سالی است گاهی ناگهان در رسانه ها پررنگ می شود و به همان سرعت بار دیگر به سمت سردی و خاموشی م

چه تعداد قهوه منزل غیرمجاز در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعال است

درباره تعداد قهوه منزل های غیرمجاز، آمار دقیقی وجود ندارد. ولی بر اساس بازدیدهای میدانی و تکیه بر آمارهایی که مسئولان متفاوت در این زمینه ارائه می دهند، می توان گفت تعداد این قهوه منزل ها در کلانشهر تهران، به چند هزار می رسد.

غلامرضا حیدرعرب مدیر پیشین صنف قهوه منزل داران و سفره منزل داران چندی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به قلیانسراهای غیرمجاز در پایتخت کشور عزیزمان ایران و کلانشهرها افزود: چهار برابر قلیان سراهای مجاز، قهوه منزل غیرمجاز داریم. از سوی دیگر یکی از پرسشها ما تداخل صنفی هست. آیا باید در رستوران ها، کافی شاپ ها و حتی مکان های تفریحی قلیان داده شود. این قلیان ها بدون مجوز است و نیاز به حضور مسئولان به خاص ورود صنف های مربوطه دارد. اگر جلوی این ها گرفته شود، قطعا بخش اعظم نگرانی ها کم کردن می یابد.

مهلتی که سر نمی‌آید ، آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران

اگر تعداد قهوه منزل های مجاز را حدود ۴ هزار باب بدانیم، این عدد جهت قهوه منزل های غیرمجاز به بیش از ۱۵ هزار قهوه منزل می رسد که آمار بسیار عجیب و شگفت آوری است.

اما محسن نظری مدیر فعلی صنف در گفتگو با خبرنگار مهر می گوید: ما حدود هزار قهوه منزل بدون مجوز در پایتخت کشور عزیزمان ایران داریم که هم گشت های ما و هم اتحادیه، هم بازرسی و هم اماکن به صورت روزانه این قهوه منزل ها را رصد کرده و اطلاعات آنها را به اتحادیه می دهند. با ارجاع آنها به اتحادیه یا این واحدها مجوز می گیرند یا تعطیل می شوند.

اخبار مربوط به تعطیلی قهوه منزل ها به خاص قهوه منزل های غیرمجاز چند سالی است گاهی ناگهان در رسانه ها پررنگ می شود و به همان سرعت بار دیگر به سمت سردی و خاموشی م

همچنین سردار لطفی رییس پلیس اطلاعات و امنیت فاتب، در بیان اوضاع واحدهای صنفی ارائه دهنده قلیان می گوید: در پایتخت کشور عزیزمان ایران بزرگ ۱۶۸۳ قهوه منزل دارای مجوز در حال فعالیت اند؛ ضمن آن که، ۱۱۱۸ فقره درخواست نیز در دست بررسی است .

وی تعداد واحدهای صنفی ارائه دهنده قلیان که دارای جواز یا بدون جواز بوده و یا تداخل صنفی دارند را ۴۰۰۰ باب اعلام کرد و در خصوص واحدهای مشمول تداخل صنفی می افزاید: سودآوری عرضه قلیان موجب شده است تا رستوران ها و کافی شاپ ها بر خلاف حوزه فعالیت ارزش مبادرت به عرضه قلیان بکنند.

مهلتی که سر نمی‌آید ، آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران

۱۰ روزی که سال هاست نیامده است

محسن نظری همچنین با اشاره به خبر الزام به تعطیلی قهوه منزل ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران می گوید: متاسفانه صحبت از بستن همه قهوه منزل هاست که با دلایل متعدد عنوان کردیم این کار منطقی نیست.

وی با بیان این مطلب که بیش از ۳ هزار قهوه منزل مجوزدار در پایتخت کشور عزیزمان ایران فعال هستند، گفت: در این بین ۳۵ هزار نفر به صورت مستقیم از طریق این حرفه کسب درآمد می کنند و زیاد آنها سرپرست خانوار هستند.

اما دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با رد توجیهات ترحم آمیز مدیران بعضی اتحادیه ها مبنی بر این که در تعطیل کردن واحدهای صنفی فاقد مجوز و متخلف، رعایت اوضاع شغلی آن ها را می نمایند، می گوید: با استدلال های ترحم آمیز نمی توان پایتخت کشور عزیزمان ایران را اداره کرد و این توجیه که نباید با کارها اتحادیه، افرادی بدون کار شوند، مردود هست؛ لیکن نتیجه آن، رواج قاچاق کالا و دارو، کارها غیرمجاز و خلاف سلامت و بهداشت و رواج قلیان در رستوران ها و قهوه منزل ها است و آن گاه دیگر چیزی از شهر سالم و ایمن باقی نخواهد ماند.

اگرچه قهوه منزل ها در بسیاری از استان های کشور تعطیل شدند، ولی حدود دو ماه پیش بار دیگر و جهت چندمین بار عنوان تعطیلی قهوه منزل ها در پایتخت کشور عزیزمان ایران مطرح شد؛ البته گاه عنوان شد این تعطیلی جهت همه قهوه منزل هاست و گاه از تعطیلی قهوه منزل های غیرمجاز سخن به میان آمد، ولی هنوز با گذشت دو ماه، اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

لزوم توقیف فعالیت واحدهای صنفی غیرمجاز عرضه مواد دخانی

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران در نشست خبری روز ۱۱ آذر با ورود دوباره به واحدهای صنفی عرضه مواد دخانی، موانع فعلی در اجرای قانون اطراف مواد دخانی را افزون بر ابراز بعضی نگرانی ها اطراف بیکاری شاغلان در قهوه منزل ها و قلیان سراها، مشمول بر مخالفت بعضی دستگاه ها و مسوولان با این عنوان دانست و در توضیح اظهار داشت: بعضی مسئولان، عرضه قلیان در اماکن عمومی را دلواپس کننده نمی دانند و مخالفان با این مساله را به مخالفت با تفریحات مردم متهم می کنند؛ این در حالی است که نگاهی به میزان فوت ناشی از دخانیات که در مصاحبه اخیر قائم مقام وزیر بهداشت در نشست خبری مورخ ۱۳۹۶/۷/۳ ارائه شد، مؤید دلواپس کننده بودن استعمال مواد دخانی به خاص از سوی جوانان است.

دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران خطاب به پلیس تاکید کرد که در مرحله اول باید به سراغ قلیان سراهای تازه و کافی شاپ ها و رستوران ها رفت و در این راستا واحدهای صنفی فاقد مجوز را در اولویت قرار داد.

جعفری دولت آبادی در خصوص نحوه اقدام پلیس در مقابله با عرضه قلیان در اماکن عمومی، اظهار داشت: برنامه پیشنهادی مبتنی بر اجرای تهاجمی و دستگیری افراد نیست؛ بلکه مورد نیاز است ابتدا از طریق صنف مربوطه اخطاریه ای جهت واحدهای صنفی ارسال شود و با اعطای مهلت یک هفته تا ۱۰روزه جهت جمع آوری قلیان ها، اقدام اولیه به واحدهای صنفی واگذار شود و چنان چه اقدامی از سوی متصدی واحد صنفی به عمل نیامد، پلیس با حمایت قضایی اقدام کند.

وی تاکید کرد که پلیس بازرسی از واحدهای غیرمجاز را در اولویت قرار دهد؛ در این راستا ونحوه اقدام به گونه ای نباشد که قلیان ها به محل های مخفی انتقال یابد.

جعفری دولت آبادی دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران با اشاره به ماده ی ۱۱۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ و اختیار بازپرس جهت جلوگیری از فعالیت های مضر به سلامت و مخل امنیت جامعه و یا نظم عمومی اعلام داشت: دادستانی پایتخت کشور عزیزمان ایران در امر جمع آوری و مبارزه با قلیان سراهای غیرمجاز و دیگر نهادهای عرضه کننده قلیان که فاقد مجوز می باشند، ورود جدی می کند.

با مروری بر تیتر اخبار چند سال گذشته، می توان دغدغه های مسئولان نسبت به گسترش قهوه منزل ها، به خاص قهوه منزل های غیرمجاز را مشاهده کرد، ولی توصیه ای که نباید مغفول بماند، اجرایی شدن هشدارهاست.

برای نمونه نگاهی کوتاه به سرتیتر بعضی از اخبار مربوط به قهوه منزل ها و جمع آوری قلیان از قلیان سراهای غیرمجاز می اندازیم.

۶ مهر ۹۵: با توافق وزارتخانه های بهداشت و صنعت؛ قلیان از قهوه منزل ها از بین بردن می شود

۴ خرداد ۹۵: دبیر دبیران شورایاری منطقه ۱۲ در صحن شورا مطرح کرد: درگیری های قهوه منزل ها هر سال ۵۰۰ نفر را روانه زندان می کند

۳ خرداد ۹۵: مدیر پلیس اماکن عمومی ناجا خبر داد؛ شناسایی ۸ هزار واحد صنفی فاقد مجوز عرضه قلیان

۲۶ اردیبهشت ۹۵: مدیر کمیته عمران انتقاد کرد: قهوه منزل هایی که دانشکده ها را محاصره کرده اند

۲۳ فروردین ۹۵: ۸۰ درصد قلیان سراها، حتی از اتحادیه صنفی مربوطه نیز مجوز ندارند

۲ بهمن ۹۴: چمران: کارکرد معتادان زیاد در سفره منزل ها و قهوه منزل های غیر مجاز است

۷ مهر ۹۴: برخورد نیروی انتظامی با قهوه منزل های محدوده ۵۰۰ متری مدارس

اما متاسفانه با وجود تاکیدات متعدد، شاهد اقدام خاص در رابطه با نظم دهی به این عنوان نبوده ایم.

رئیس صنف قهوه منزل داران می گوید: این روزها قهوه منزل به پاتوق مهم جوان ها بدل شده است هست. فضایی که چند جوان دور هم بنشینند و راجع به پرسشها کاری یا شخصی صحبت کنند. پرسش این است که با تعطیلی قهوه منزل ها آیا جایگزینی جهت این دورهم نشینی گزینش کرده ایم؟

این هم سوالی است که قطعا نیاز به پاسخ گویی دارد، ولی در هر صورت به نظر می رسد گام اول باید جمع آوری جدی قلیان سراهای غیرمجاز و تاکید بر جانمایی مناسب آن ها باشد.

واژه های کلیدی: ایران | تعطیلی | دخانیات | غیرمجاز | دخانیات | رستوران | جمع آوری قلیان | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs