چسبناک برگزیت انگلیس انتخابات اخبار بین الملل

چسبناک: برگزیت انگلیس انتخابات اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند / محمد هاشمی

محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با مهر، راجع به نگاه آیت الله هاشمی به مفهوم اصلاحات سیاسی در سال ۷۶ که از سوی نیروهای چپ به کار رفت چه بود

اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند / محمد هاشمی

محمد هاشمی: اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند

عبارات مهم : سیاسی

محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با مهر، راجع به نگاه آیت الله هاشمی به مفهوم اصلاحات سیاسی در سال ۷۶ که از سوی نیروهای چپ به کار رفت چه بود اظهار کرد: رویکرد آقای هاشمی به دولت، با توجه به شرایطی که بعد از جنگ بود، رویکرد سیاسی نبود. آقای هاشمی در دولت سازندگی اعلام کرد که سیاست را به من واگذار کنید و شما(وزرا) باید کار کنید و کشور را بسازید؛ در حقیقت رویکردی فنی و تخصصی به پرسشها داشت که بعدها به تکنوکرات ها تعبیر شد.

اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند / محمد هاشمی

وی افزود: آقای هاشمی با توجه به شرایط سیاسی و خرابی هایی که از وقت جنگ و از وقت شاه باقی مانده بود، اصولا نقش دولت را سیاسی نمی دید. در وقت نخست وزیری مهندس موسوی، همزمان که مدیر صداوسیما بودم، عضو دولت هم بودم. در آنجا وقت دولت به اخبار سیاسی می گذشت؛ به عنوان نمونه ابتدای جلسات دولت، بعد از قرائت قرآن، قرار می شد به مدت یک ربع، اخبار روز گفته شود ولی اخبار که شروع می شد، کل دو ساعت وقت دولت را می گرفت!

رئیس اسبق شرکت صداوسیما تصریح کرد: ولی آقای هاشمی در دولتش گفت که ما دولت کار هستیم؛ بنابراین بررسی اخبار سیاسی را جهت یک ربع آخر جلسه می گذاشت و می گفت هر کسی می خواهد، بنشیند و گوش بدهد. نگاه آقای هاشمی به دولت، نگاه سیاسی و جناحی نبود؛ دولتش فراجناحی بود. آقای هاشمی نسبت به این صحبت که در دولت، کار سیاسی بر اجرایی، اقتصادی و فنی تقدم دارد، نظر مساعدی نداشت. آقای هاشمی می گفت که کشور را باید ساخت و رفاه را باید تقسیم کرد.

وی راجع به این نظر که هاشمی رفسنجانی در دوران ریاست جمهوری اش به آزادی قلم و بیان توجه نمی کرد گفت: خیر؛ اینگونه نبود. اولویت اول آقای هاشمی، بازسازی و نوسازی کشور بود. بعد از جنگ، ۱۶ استان، ۸۷ شهر و شهرستان، ۲۷۰۰ دِه از ۱۰۰ تا ۱۰ درصد تخریب شده است و زیرساخت ها از میان رفته بود. در همین تهران، بین ۸ تا ۱۰ ساعت قطعی برق داشتیم.

محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با مهر، راجع به نگاه آیت الله هاشمی به مفهوم اصلاحات سیاسی در سال ۷۶ که از سوی نیروهای چپ به کار رفت چه بود

هاشمی راجع به دستگیری اعضای نهضت آزادی در سال ۶۹ به علت نامه نگاری انتقادی به هاشمی گفت: دلایل مختلفی جهت دستگیری افراد وجود دارد. اینکه دیگران چه می گویند، حرف دیگران است ولی من نمونه هایی از این دست را قبول ندارم.

عضو سابق حزب عاملان تصریح کرد: تعداد روزنامه، نشریات، کتاب و حجم کارهای فرهنگی و سیاسی که در وقت آقای هاشمی انجام شد، در کشور بی سابقه هست. اگر همه این ها را نبینید و یک نامه را ببینید، درست نیست! این نحوه نگاه مانند همان نگاهی است که بخشی از جریان اصلاح طلب که تندرو بودند، به پرسشها داشتند.

هاشمی راجع به اینکه آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۷۶ از میان ناطق و خاتمی به چه کسی رای داد گفت: نمی دانم به چه کسی رای داد چون رای وی مخفی بود. زمانی که حزب عاملان تشکیل شد و ما انتخابات مجلس پنجم را شروع کردیم، ناطق مدیر مجلس بود و ترکیب مهم مجلس چهارم هم از اصولگرایان امروز(جریان راست) بود. این ها هم به دولت آقای هاشمی نقدهای زیادی می کردند و این طور نبود که آن ها همکاران آقای هاشمی را قبول داشته باشند.

اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند / محمد هاشمی

وی تاکید کرد: این صحبت که «اگر پل ساختن ارزش هست، مالزی از ما ارزشی تر است» متعلق به همین دوره از مجلس(مجلس چهارم) هست. توصیه این است که آن زمان، نه جناح راست و نه جناح چپ، نسبت به سازندگی و توسعه کشور موافق نبودند!

رئیس اسبق رسانه ملی راجع به علت نامزدی آیت الله هاشمی جهت انتخابات مجلس ششم گفت: فضایی که در دوره اصلاحات حاکم بود، مورد تایید جریان اعتدالی کشور نبود؛ در آن زمان، مراجعات زیادی به آقای هاشمی می شد تا وی جلوی این حرکات را بگیرد. در این زمینه آقای هاشمی جهت اینکه پاسخی به این درخواست ها داده باشد، به انتخابات ورود کرد. در همان تبلیغات انتخابات، هجمه شدیدی به وی شد که نهایتا از ورود به مجلس انصراف داد.

محمد هاشمی عضو سابق مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با مهر، راجع به نگاه آیت الله هاشمی به مفهوم اصلاحات سیاسی در سال ۷۶ که از سوی نیروهای چپ به کار رفت چه بود

هاشمی راجع به این تحلیل که گفته می شود هاشمی رفسنجانی با حضورش در انتخابات مجلس ششم قصد برهم زدن ائتلاف جبهه دوم خرداد را داشت اظهار کرد: این صحبت ها، تعبیرهای متفاوتی است ولی آقای هاشمی هیچ وقت نیامد اعلام کند که من می خواهم جبهه دوم خرداد را هم بزنم یا تقویت کنم!

وی گفت: دیگران در این زمینه، حرف هایی می زدند که جنبش کننده بود؛ بعضی از این اصولگرایان به عنوان نمونه می گفتند که راه ریاست جمهوری از مجلس می گذرد؛ یعنی الان که آقای هاشمی می خواهد وارد مجلس شود، بعد از آن می خواهد بار دیگر به ریاست جمهوری بازگردد.

اصلاح طلبان وهاشمی منافع مشترکی داشتند / محمد هاشمی

هاشمی راجع به این نظر اصلاح طلبان که می گویند هاشمی با کاندیداتوری در انتخابات مجلس، قصد داشت جا را جهت نیروهای دوم خردادی تنگ کند گفت: این نظر اصلاح طلبان هست. اصلاح طلبان برنامه ای جهت خودشان داشتند. آن ها تحلیل و تفسیری از شرایط کشور داشتند و جهت خودشان طراحی می کردند ولی اینکه آقای هاشمی این حرف را بزند(اینکه می خواست جای نیروهای دوم خردادی را تنگ کند) من چنین چیزی از وی نشنیدم.

وی راجع به نسبت اصلاح طلبان با هاشمی در دولت اصلاحات ابراز کرد: اصلاح طلبان با آقای هاشمی موافق نبودند. در دولت اول خاتمی، رسانه های اصلاح طلب آقای هاشمی را بسیار تخریب می کردند. آقای هاشمی اگر این تندروی ها را قبول داشت، همراهی می کرد. آقای هاشمی با تندروی اصلاح طلبان مخالف بود.

رئیس اسبق شرکت صداوسیما راجع به علت هجمه ها و تخریب های اصلاح طلبان علیه هاشمی گفت: آقای هاشمی از وقت شاه مغضوب بود؛ چون مبارز معروفی بود که همه کارهای امام را انجام می داد؛ یعنی به نوعی امین امام بود. آقای هاشمی، هزار خانواده زندانی را سرپرستی می کرد. همین آقای هاشمی هنگامی که انقلاب پیروز شد، نقش تعیین کننده ای داشت و واقعا عصای دست امام بود.

هاشمی اظهار کرد: ما یک ضرب المثلی داریم که می گوید «هر چه فرد بزرگ تر باشد، دشمنش هم بزرگ تر می شود»؛ بنابراین آقای هاشمی نقش تعیین کننده ای در کشور، قبل و بعد از انقلاب داشت. طبیعی است که چنین شخصیتی مورد بغض عده ای قرار بگیرد.

وی راجع به علت و انگیزه هاشمی جهت نامزدی در انتخابات سال ۸۴ گفت: آقای هاشمی برنامه های دوم و سوم توسعه را تعیین و جهت گیری کشور را جهت توسعه مشخص کردند، جهت آقای هاشمی مهم بود که خط سازندگی در کشور ادامه پیدا کند. عده زیادی به آقای هاشمی مراجعه می کردند. حضور آقای هاشمی در انتخابات سال ۸۴، عمدتا بر اساس مراجعات مردم یا احزاب و گروه ها و درخواست جهت ادامه سیاست های تعدیل اقتصادی یا سیاست تنش زدایی در عرصه بین الملل بود.

هاشمی با بیان اینکه در دور اول انتخابات سال ۸۴، هر دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا با معرفی نامزد، تقریبا در برابر هاشمی بودند و در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت رویگردانی اصلاح طلبان از هاشمی در انتخابات این سال چه بود گفت: من نمی خواهم وارد این پرسشها بشوم ولی همین که افرادی نظیر معین و مهرعلیزاده به وسیله شورای نگهبان رد شدند ولی رهبری با حکم حکومتی آن ها را بازگرداند، معنایش چیست؟

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ریزش رای هاشمی در حد فاصل دور اول و دور دوم انتخابات سال ۸۴ از کجا نشات می گرفت گفت: این سوالی است که جهت ما هم وجود دارد؛ یعنی از نظر آماری هنگامی که یک نفر این هفته رای بالایی دارد و هفته بعد، رایش پایین می آید، سوالی است که جهت ما هم وجود دارد.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که تبلیغات جناح برابر در کم کردن رای هاشمی در انتخابات ۸۴ را تا چه اندازه موثر می دانید گفت: من نمی خواهم وارد این مباحث بشوم ولی در مجموع تبلیغات تاثیری نداشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا هاشمی رفسنجانی در انتخابات سال ۸۸ موضع شفافی از خود در برابر قانون شکنی های دو نامزد معترض بروز نداد گفت: هر چه منتقدین بگویند، نه سند است و نه صحیح. آخرین خطبه ای که آقای هاشمی خواند و دیگر نخواند و در ضمن آن نامه ای که به رهبری نوشت، جهت تاریخ و جهت همه، گویای همه چیز هست. آن نامه، بسیار براق و صریح است و بسیاری از پرسشها را نشان می دهد.

عضو سابق حزب عاملان راجع به نظر هاشمی رفسنجانی نسبت به کارها و حرکات فرزندانش گفت: آقای هاشمی هر لحظه از فرزندانش دفاع می کرد. اینطور نبود که بگوید، فرزند من اشتباه کرده هست. آقای هاشمی راجع به «آقامهدی» (اشاره به مهدی هاشمی) ایستاد که بگوید وی خطایی ندارد.

وی راجع به طرح ائتلاف میان اصلاح طلبان و اعتدالیون در سال ۹۲ که هاشمی رفسنجانی نخ تسبیح آن بود گفت: نگاه آقای هاشمی به کشور، نگاهی فراجناحی بود. اصولگرایان و اصلاح طلبان هر کدام در جامعه ۲۰ درصد ضریب نفوذ دارند؛ با توجه به این، اگر کسی می خواهد پیروز شود با ائتلاف می تواند پیروز شود؛ این نظریه هاشمی بود.

هاشمی تصریح کرد: اگر چنین ائتلافی در سال ۸۴ اتفاق می افتاد، کار در همان دور اول تمام می شد. بنابراین این شیوه عقلانی و عملگرایانه ای بود. در بین گروه هایی که از نظر فکری و سیاسی به هم نزدیک تر بودند و می توانستند در سال ۹۲ ائتلاف کنند، همین دو جناح اصلاح طلبان و اعتدالگرایان بودند.

وی ادامه داد: ما در کشور حزب نداریم؛ دو، سه جریان است که هر کدام ضریب نفوذ خودشان را دارند و عوض کردن آن در دوران بعد از انقلاب چندان نبوده هست. از انتخاباتی که بعد از انتخابات مجلس سوم در کشور داشتیم، ضریب نفوذ جریانات در همین حد بوده و الان هم همان هست. اگر جریانی بخواهد وزن خودش را بداند که چه قدر هست، ائتلاف نمی کند؛ در غیر این صورت وارد ائتلاف می شود.

هاشمی راجع به نظر بعضی اصلاح طلبان که می گویند عارف در انتخابات سال ۹۲ رای داشت و نباید به نفع روحانی کنار می رفت گفت: این را خود اصلاح طلبان می گویند ولی واقعیت جامعه این را نشان نمی داد. اگر روحانی و عارف با هم در انتخابات می ماندند، قطعا شکست می خوردند. اگر مقدار رای روحانی سه درصد بود، از آن طرف رای عارف هفت درصد بود؛ یعنی چندان تفاوتی نبود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در قرابت اصلاح طلبان و هاشمی به یکدیگر، آیا هاشمی دچار عوض کردن در عقاید پیشین خود شد اظهار کرد: مواضع آقای هاشمی تقریبا هر لحظه ثابت بود. آقای هاشمی عوض کردن نکرد البته هر کسی دچار عوض کردن می شود ولی اینکه بگوییم آقای هاشمی در عقایدش دچار چرخش شد را قبول ندارم. یک انسان عاقل اگر شرایط زمانی را درک نکند، اساسا نمی تواند سیاست مدار باشد.

هاشمی در این باره تاکید کرد: اصلاح طلبان و هاشمی در یک نقطه به هم رسیدند؛ یعنی یک منافع مشترکی را تعریف کردند.

رئیس اسبق شرکت صداوسیما راجع به عوض کردن پایگاه اجتماعی هاشمی رفسنجانی در طول ۳۸ سال گذشته از نیروهای ارزشی و انقلابی به نیروهای تحول خواه و اصلاح طلب گفت: معمولا ناظرین جامعه، مشغول رصد هستند که فرد یا افراد چگونه عمل می کنند و آیا با آن ها نقطه یکسان دارند یا خیر؛ اگر نقطه یکسان بود، به آن فرد یا افراد نزدیک می شوند.

هاشمی تصریح کرد: نمی توانیم این نزدیک یا دورشدن ها را دلیلی بر عوض کردن مواضع آن فرد یا افراد بدانیم. من تغییرات را زیاد متوجه ناظرین می دانم تا شخص.

وی راجع به این نظریه که می گوید دوری هاشمی از قدرت، علت عوض کردن مواضع وی در سال های اخیر شد گفت: باید قدرت را تعریف کنیم! آقای هاشمی در ابتدای انقلاب، معاون وزیر کشور بود ولی قدرتش از مدیر جمهور هم زیاد بود. قدرت افراد به جایگاه اداری ارزش بستگی ندارد.

هاشمی راجع به حرکت و میل هاشمی رفسنجانی از ساخت حاکمیتی به ساخت اجتماعی گفت: حرف زدن راجع به چنین مسائلی مسئله است و با حدس و گمان هم نمی شود حرف زد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اصلاح طلبان در پنج سال گذشته، آیا از ائتلاف سال ۹۲ سود برده اند یا ضرر گفت: باید سود و زیان را تعریف کرد. آنچه معمولا به عنوان سود یا زیان در نظر می گیرند، میزان همکاری یک جناح سیاسی در اداره دولت یا حکومت هست. اگر شرایط اصلاح طلبان، قبل و بعد از دولت روحانی را در نظر بگیریم، اصلاح طلبان قبل از دولت روحانی، محلی از اعراب نداشتند ولی در دولت های یازدهم و دوازدهم، وارد صحنه شده است اند و همکاری می کنند.

هاشمی تصریح کرد: به اصلاح طلبان در دولت ارج قرار داده شده؛ وزیر، استاندار و نماینده دارند و در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها همکاری دارند. به اصلاح طلبان در دولت سهم داده شده است ولی اینکه این سهم آن ها را ارضا می کند یا خیر، بحث دیگری است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رهبری در خبر تسلیت ارزش به مناسبت درگذشت هاشمی رفسنجانی فرمودند که «خناسین» در پی بهره برداری از اختلاف های نظری میان من و آقای هاشمی بودند؛ این خناسین چه کسانی بودند گفت: به بعضی از پرسش ها نمی شود پاسخ داد! ولی خب به هر حال افرادی بودند که می درخواست کردند این اختلاف ایجاد شود.

هاشمی ادامه داد: آقای هاشمی، ساختار نظام را قبول داشت و هر لحظه از آن دفاع می کرد. آقای هاشمی در عملکردها نقد داشت ولی هر لحظه از اصل ساختار نظام دفاع می کرد و می گفت که بهتر از این ساختار نمی توانستیم داشته باشیم؛ این نظر آقای هاشمی بود. عده ای در کشور هستند که اصل ساختار را قبول ندارند و آقای هاشمی با این عده مرزبندی داشت.

وی تاکید کرد: آقای هاشمی اصل و ساختار نظام را قبول داشت. آقای هاشمی با رهبری رفاقت ۶۰ ساله داشت. ما هیچ گاه تقابلی میان آقای هاشمی و رهبری ندیدیم. آقای هاشمی صراحتا گفت که من نظراتم را به رهبری می گویم و با هم بحث می کنیم ولی هنگامی که بحث تمام می شود، به رهبری می گویم که من علت و توجیحی دارم که نظر شما را قبول کنم ولی شما هیچ توجیحی ندارید؛ چون شما ولی فقیه هستید.

وی راجع به بعضی شائبه ها راجع به اختلاف میان هاشمی و حسن روحانی عنوان کرد: آقای هاشمی در مجموع سیاست خارجی یا سیاست های اقتصادی روحانی را قبول داشت و هر وقت از وی کمک خواسته می شد، کمک می کرد. ما راجع به وجود اختلاف میان آقای هاشمی و روحانی چیزی نشنیدیم و اگر اختلافی هم بود، در میان خودشان بود! من چیزی در این باره نشنیدم.

هاشمی اضافه کرد: یک وقت می گفتند که میان آقای هاشمی و روحانی اختلاف است ولی بعد از آن دیدیم که در ایام تعطیلات عید، سه روز در کیش نشستند و پرسشها کشور را مرور کردند!

وی راجع به بعضی نقل قول ها از آخرین جلسه هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام که گفته بود در دوره آینده ریاست جمهوری(انتخابات ۹۶) باید از فردی حمایت کنیم که به منویات رهبری نزدیک تر باشد گفت: من در آن جلسه بودم و چنین صحبتی را نشنیدم.

واژه های کلیدی: سیاسی | انتخابات | اصلاح طلب | حسن روحانی | محمد هاشمی | مهدی هاشمی | اصلاح طلبان | دولت روحانی | انتخابات مجلس | هاشمی رفسنجانی | درگذشت هاشمی رفسنجانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs